sobota, 2 listopada 2013

Chciałabym wam przedstawić fajny pomysł na oszczędzanie, który możecie sami wykorzystać lub przedstawić sowim rodzicom.
Moja ciocia mieszkała w miejscu gdzie było kilka sklepów, dlatego oglądała gazetki promocyjne z tych sklepów i wybierała te rzeczy, które były na przecenie. Dzięki temu kupowała większość rzeczy tańszych i dużo zaoszczędzała. Myślę, że to bardzo dobry pomysł, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy.

niedziela, 20 października 2013

Jeśli chcecie się pochwalić na co zbieracie lub ile wynosi waż budżet i ile oszczędzacie, zapraszam do pisania komentarzy. Można również zadawać mi pytania na, które z chęcią odpowiem :D

czwartek, 17 października 2013

Obliczamy swój budżet

Wiecie już na co chcecie oszczędzać? Jeśli tak to zajmniemy teraz planowaniem oszczędzania. Jak pamiętacie zdjęcie z moim budżetem, była tam ilość dostępnych pieniędzy oraz wydatki. Każdy prawdopodobnie dostaje kieszonkowe, dlatego powienien sobie rozdzielić go na comiesięczne wydatki, które nie ulegają zmianie oraz na te, które ulegają zmianie np. wyjście do kina. Jeśli zsumujemy sobie te wydatki powinniśmy uzyskać sumę, która nie przekracza ilości naszych pieniędzy np.
Kieszonkowe- 100 zł
Wyjście do kina- 40 zł
Telefon- 25 zł
inne- 25zł
40+25+25= 90 zł
Oszczędzam- 10 zł - ta kwota powinna znaleźć się w skarbonce do, której zbieramy oszczędności potrzebne kupno droższej rzeczy.

środa, 16 października 2013

Ja już przygotowałam pojemnik na oszczędności a wy? Jeśli nie, zróbcie to, aby wasze pieniądze nie plątały się po biurku, ani podłodze, bo każdy grosz się liczy, pamiętajcie!


                                           fot. Anna Podleśna blog: Oszczędzania można się nauczyć.

wtorek, 15 października 2013

Budżet

                                      fot. Anna Podleśna blog: Oszczędzania można się nauczyć.
Przy oszczędzaniu warto sobie zrobić listę wydatków oraz dochodów, dzięki czemu będziemy wiedzieć ile pieniędzy nam zostaje i ile możemy odłożyć. Oto moja lista, polecam aby każdy sobie taką zrobił na prawdę ułatwia zarządzanie pieniądzmi.

sobota, 12 października 2013

Cel oszczędzania

Na początku powinniśmy się zastanowić na co chcemy oszczędzać. Może to być jakaś rzecz (w moim przypadku jest to gitara elektryczna) albo wyjazd, czyli konkretny cel. Powinniśmy sobie zapamiętać to na co zbieramy i zastanowić się nad tym czy lepiej jest iść do Mcdonalda i wydać pieniądze na jedzenie, czy może lepiej zostawić te pieniądze i mieć już jakąś część potrzebnej kwoty.
Dobrym pomysłem jest przeznaczenie jakieś skarbonki czy pudełka gdzie będziemy wrzucać pieniądze. Najlepiej jest napisać na pojemniku cel na, który zbieramy i postawić go w widocznym miejscu, np. biórko, aby widzieć go codziennie. :D

sobota, 5 października 2013

Oszczędzanie

Warto zacząć pd tego co to w ogóle jest oszczędzanie?
Jest to wydawanie mniejszej ilości pieniędzy, odkładający resztę na jakiś cel.
Myślę, że każdy kiedyś oszczędzał, więc wie na czym polega, jednak nie każdy potrafi to odpowiednio robić. W kolejnych postach postaram się przybliżyć sens oszczędzania oraz jak prawidłowo to robić.